niedziela, 19 grudnia 2010

18 grudnia – Międzynarodowy Dzień Migrantów

Ustanowione przez ONZ 4 grudnia 2000 roku święto miało zwrócić uwagę na zwiększającą się z roku na rok liczbę emigrantów na całym świecie oraz wiążące się z tym problemy, które powinny zostać rozwiązane. Datę 18 grudnia wybrano, ponieważ tego dnia 1990 roku ONZ ustanowiło międzynarodową konwencję dotyczącą ochrony praw emigrantów, którzy wyjeżdżają do pracy oraz ich rodzin (Convention on the Protection of the Rights of all Migrants Workers and Members of Their Families).





Jak podaje Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, na świecie co 35 osoba jest migrantem, żyje i pracuje poza krajem swojego pochodzenia. Migranci stanowią część populacji we wszystkich państwach na świecie

Dzień ten jest okazją do szerzenia informacji na temat praw człowieka oraz fundamentalnego prawa do wolności. Jest to także okazja do dzielenia się spostrzeżeniami i doświadczeniami, które pozwolą ulepszyć działania, mające na celu ochronę pracowników emigracyjnych.
Z jednej strony w Międzynarodowym Dniu Emigrantów mówi się o korzyściach gospodarczych, jakie przynoszą oni krajom goszczącym, z drugiej zaś przypomina się o szacunku oraz podstawowych prawach człowieka, jakie im przysługują.
Międzynarodowy Dzień Emigrantów to także okazja dla emigrantów do tego, aby podzielić się własnymi refleksjami oraz spróbować określić swoją rolę w nowej społeczności, w której przyszło im żyć.

Podobne święta:
  • W 2001 roku Senat RP uchwalił, a w 2002 roku Sejm ustanowił ostatecznie, dzień 2 maja, Dniem Polonii i Polaków za Granicą, przy czym patronat nad Polonią za granicą objął Senat.
  • Argentyna jest jedynym państwem, w którym obchodzony jest 8 czerwca Dzień Polaka Emigranta (arg. "Día del Colono Polaco"). Obchodzi się go jako święto narodowe od 1995 roku. Z tej okazji w Buenos Aires, pod auspicjami Ambasady Polski, Związku Polaków oraz organizacji: la Asociación Cultural Argentino Polaca i la Fundación Argentina, odbywa się tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.
Źródła:

Przydatne linki:


Zespół Biblioteki WSP



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz