wtorek, 11 października 2011

12 października - Dzień Bezpiecznego Komputera

Święto zapoczątkowano w 2004 roku, a jego inicjatorem była grupa firm, która postanowiła ustanowić je w celu popularyzacji wiedzy w zakresie bezpieczeństwa informatycznego i sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci. Honorowy patronat objął prezydent RP, wsparcia udzieliły także Ministerstwo Nauki i Informatyzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.



Akcja została skrytykowana przez zwolenników wolnego oprogramowania - organizatorom zarzucano, że propagują rozwiązania jedynie tych firm, które są zaangażowane w przedsięwzięcie. Szczególnie ostro wypowiadano się na temat komercyjnych programów, dostępnych jedynie dla systemów operacyjnych produkowanych przez Microsoft.

O Święcie organizatorzy piszą:

W dzisiejszych czasach komputer stał się narzędziem powszechnego użytku. Towarzyszy nam w pracy, szkole i w czasie zabawy. Niestety powszechne stały się zagrożenia, które spotykają każdego użytkownika komputera. Każdego dnia w sieci Internet pojawiają się nowe wirusy i robaki. Hakerzy czyhają na dane, atakują on-linowe systemy zarządzania finansami (e-banki, aukcje internetowe, e-księgarnie etc.). W obliczu tak licznych i wszechobecnych zagrożeń żaden system komputerowy nie jest w 100% bezpieczny. Dlatego każdy użytkownik komputera powinien posiadać wiedzę, w jaki sposób zwiększyć jego bezpieczeństwo i chronić się przed niebezpieczeństwami płynącymi z Internetu. Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy SMG/KRC wynika, iż zaledwie 55% użytkowników komputerów używa programów antywirusowych, a jedynie 7% zapór ogniowych, tzw. firewalli. Zdaniem aż 65% Polaków zbyt mało jest dostępnych informacji nt. bezpieczeństwa informatycznego. Te liczby świadczą o tym, że powszechna edukacja na temat zagrożeń informatycznych i sposobów walki z nimi jest konieczna.

Źródła:
Pierwsze obchody Dnia Bezpiecznego Komputera...
Dzień Bezpiecznego Komputera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz